Pomoc Pomoc

Jeśli masz pytanie:


Partnerzy

Jak grać?

Instrukcja do gry Venture Capital Research
VCR, czyli Venture Capital Research, jest darmową grą mającą pokazać działanie funduszu inwestującego w firmy we wczesnej fazie ich działalności. Takie inwestycje są opłacalne, bo firmy początkowo małe i niedochodowe, z czasem - jeśli są odpowiednio zarządzane - potrafią znacznie zwiększyć swoje dochody i rynkową wartość. Aby gra spełniła swoją edukacyjną misję, konieczne jest zapoznanie się z "Poradnikiem inwestora". Przedstawione są w nim najważniejsze informacje o funduszach Venture Capital. Poradnik przybliża sens istnienia funduszu i sposób jego działania. Informacje w nim zawarte mogą być wykorzystane przez Ciebie w grze. Spragnionych wiedzy odsyłamy również do strony www.CambridgePYTHON.pl.

VCR jest grą przeglądarkową. Gracz rejestruje się w niniejszym serwisie i za jego pomocą może podejmować odpowiednie decyzje (kupna, sprzedaży udziałów, wyceny posiadanych spółek). Celem gracza jest jak największe pomnożenie początkowego kapitału. O sukcesie pojedynczej inwestycji można mówić, gdy jest ona bardziej opłacalna niż na przykład wpłacenie posiadanych środków na lokatę bankową.

Gra odbywa się w turach. Każdej turze gry odpowiada jeden rok w świecie wirtualnych inwestycji. W czasie tego „roku” może się wiele zdarzyć. Będziesz otrzymywać oferty inwestycyjne różnych firm. Wszelkie ewentualne podobieństwo nazw do rzeczywistych firm i osób jest zupełnie przypadkowe i niezamierzone, chociaż niektóre propozycje powstały m. in. w związku z inspiracją realnymi spółkami, finansowanymi w pewnym okresie swojego istnienia przez fundusze Venture Capital. Tym razem to Ty jesteś inwestorem i sam decydujesz, w które firmy zainwestujesz. Inwestycja polega na kupnie części udziałów firmy za z góry ustaloną kwotę. Jeśli uznasz, że firma się rozwija i zainwestowane w nią środki są pomnażane, to zatrzymasz udziały i sprzedasz je z zyskiem w momencie wychodzenia z inwestycji. Jeśli uznasz, że firma zaczyna upadać, to możesz zdecydować się sprzedać wcześniej swoje udziały, kiedy jeszcze będą coś warte. W celu osiągnięcia dobrego wyniku końcowego należy uważnie czytać raporty przygotowywane przez zarządy spółek. Udziały sprzedawane są automatycznie w momencie zakończenia inwestycji.

Najważniejszymi elementami menu gry są działy "Oferty", gdzie pojawiać się będą informacje o firmach ubiegających się o finansowanie oraz "Twoje firmy", gdzie w każdej turze będą pojawiać się raporty o stanie firm, których udziały nabyłeś w poprzednich turach. Dodatkowo dostępna jest "Historia transakcji", zawierająca zestawienie wszystkich wykonanych przez Ciebie operacji finansowych, oraz "Historia firm" – pozwalająca na dostęp do archiwalnych raportów spółek, które sprzedałeś, oraz tych, które zakończyły już swój okres inwestycyjny.

Najważniejsze zasady gry:

 • Początkowo do dyspozycji gracza jest 5 mln P$ (Python Dolarów), które należy jak najlepiej zainwestować.
 • Niezainwestowane środki przekazywane są automatycznie na lokatę bankową 6% w skali roku (tury).
 • Rozpoczęcie gry nie jest wymagane w pierwszej turze, wówczas gracz będzie dysponował kwotą powiększoną o zyski z lokaty, jednak szanse na zwycięstwo maleją, gdy pieniądze są jedynie ulokowane w banku.
 • Horyzont czasowy każdej inwestycji to maksymalnie 10 lat (tur).
 • W kolejnych turach będą wprowadzane nowe spółki do gry, w których można wykupić udziały. Możliwość taka dostępna będzie tylko w turze, w której spółka jest wprowadzana do gry.
 • Na podstawie krótkiego opisu propozycji należy podjąć decyzję o zatrudnieniu analityka, który przygotuje analizę przedstawionej oferty. Usługa ta jest płatna, a jej efektem jest raport, na którym bazuje gracz, podejmując decyzję o inwestycji w dane przedsięwzięcie.
 • Dostępna jest opcja wyceny posiadanych spółek. Można ją zlecić jednej z trzech firm:
 • Eryk & Yeti - lider na rynku usług audytorsko-księgowych,
 • Python Group - średniej wielkości firma audytorska,
 • Student & Co. - firma księgowa założona przez 3 studentów ekonomii.

Jest to operacja płatna, a jej koszt wynosi odpowiednio 30-40 tys. P$, 20-30 tys. P$, 10-20 tys. P$. Wycena jest wymagana w przypadku chęci sprzedaży spółki.

 • W przypadku nieposiadania wystarczającej ilości gotówki na wycenę spółki, zostanie graczowi automatycznie udzielony kredyt oprocentowany 12% w skali roku. Odsetki będą naliczane co roku aż do momentu pełnej spłaty zadłużenia.
 • Nie ma interakcji między graczami. W szczególności, gracze nie mają możliwości kupowania i sprzedawania udziałów w spółkach pomiędzy sobą.
 • Różne spółki działają całkowicie niezależnie od siebie nawzajem.
 • W czasie 10 minut przed końcem każdej z tur nie można wykonać żadnej akcji, co jest związane z okresem świątecznym w świecie gry.

  Organizatorzy: